Dowcipy o Grecji i Grekach
Jak poczuć klimat Grecji? Można jeść greckie potrawy, oglądać greckie filmy, czytać greckie książki… a można też nieco z przymrużeniem…
Półwysep Bałkański to niezwykła część Europy pod wieloma względami. To przede wszystkim bardzo różnorodne terytorium. Różnorodne pod kątem kulturowym, religijnym, językowym, historycznym, przyrodniczym… pewnie można wymienić jeszcze wiele innych cech, które można przypisać do bałkańskiego tygla kulturowego (choć nie tylko kulturowego). Dziś Bałkany dzielą się na wiele mniejszych państw i państewek, każde z nich oferujące coś odmiennego, ale i zarazem każde z nich różnorodne samo w sobie. Dlatego podróż na Bałkany to jedna z najbardziej niezwykłych podróży, jaka może przydarzyć się każdemu z nas. Jeśli więc tylko nadarzy Ci się kiedykolwiek okazja, by wyruszyć w tę część południowej Europy – koniecznie skorzystaj z tej okazji i skosztuj lokalnej kuchni, zanurz się w tamtejszych miastach i miasteczkach, poznaj miejscową kulturę, zachwyć się nad bałkańskimi krajobrazami.
Ja na Bałkanach byłem wielokrotnie, bo jest to po prostu miejsce, do którego warto powracać. Zawsze jest po co. Zawsze znajdzie się coś nowego. Zawsze można odkryć Bałkany na nowo.
Jak poczuć klimat Grecji? Można jeść greckie potrawy, oglądać greckie filmy, czytać greckie książki… a można też nieco z przymrużeniem…
Czy 13 lat to dużo? To zależy, o czym mówimy. Ale w dziedzinie podróży może znaczyć wiele – przez dekadę…
Lublana nie jest miastem wielkim, ani rozległym, więc wybranie niemalże dowolnego hotelu w obrębie miasta daje możliwość dość szybkiego dotarcia…
Na Lublanę można patrzeć jak na jedno z tych miejsc na mapie Europy, do którego jest nieco utrudniony dostęp. Jest…
Czy można dzielić i łączyć zarazem? Można. Czyni tak bośniacka miejscowość Neum. I na dobrą sprawę czyni tak od lat….
U stóp gór Galiczica na macedońsko-albańskim pograniczu, znajduje się jezioro ochrydzkie, kryjące w sobie znacznie więcej piękna, niż może nam…
Gdy patrzy się dziś na chorwacki Trogir, jakże przecież zachwycający swym pięknem, łatwo jest zapomnieć, jak bardzo burzliwa była historia…
Czyż to nie brzmi niczym nazwa zaczerpnięta z literatury fantasy – efemeryczne Miasto Światła? A jednocześnie jest to tak bardzo…
Nieprzypadkowo Dubrownik może przywodzić na myśl włoską Wenecję, charakteryzującą się podobną architekturą i wąskimi uliczkami zalanymi złotym słońcem… ale i…
Niemal zapomniałem już, że byłem w Arnai, niewielkiej miejscowości na półwyspie Chalcydyckim (Χαλκιδική). I przyznam szczerze, że zupełnie nie mam…
Mówi się, że Rovinj to chorwackie Saint-Tropez. Niesłusznie jednak stawia się tę niewielką miejscowość, położoną na półwyspie Istria, w cieniu…
Jak dobrze, że jest już wrzesień. Bo skoro dziś, we wrześniu, ta świetlista kula ognia zawieszona wysoko na błękitnym i…
Gdzieś pośród odrapanych budynków Belgradu, pod adresem Krunska 51, znajduje się dość niepozorny budynek postawiony w 1927 roku według projektu…
Šibenik. Historycy po dziś dzień dywagują nad etymologią tego wiekowego chorwackiego miasta położonego w środkowej Dalmacji. Czy pochodzi ono od…
Gorące promienie słońca zalewają niewielkie słoweńskie miasteczko o włoskim charakterze, leżące w północnej części wybrzeża Adriatyku. Od tego żaru miasto…
Idę uważnie, krok po kroku, wąskim kamiennym traktem, wijącym się pomiędzy licznymi kramami, na których handlarze kupczą rozmaitymi precjozami i…
Atmosfera w pubie zdawała się być dość gęsta, pomimo że wewnątrz stosunkowo niewielkiego lokalu nie było nazbyt dużo ludzi. Właściwie:…
– Jak tu gorąco – myślę sobie, idąc wzdłuż jednej z ulic czarnogórskiej Budvy. Do starówki, w której cieniu mam…
Nie wiem jak dostać się do Starego Baru inaczej niż „na stopa”, ale doskonale pamiętam, że podróż z „lokalsami” z…
Belgrad, Białogród, Biały Gród… Kolejne brzmienia przeplatające się ze sobą i powracające niczym echo, przeźroczyste niczym zjawa. Niczym duch jednego…